Pamiętam jak pierwszego dnia pracy dostałem pod opiekę projekt rozczłonkowany na kilkanaście folderów z tajemniczymi plikami z rozszerzeniem .pom. Jako świeżak w javie, do tego czasu korzystałem jedynie z Eclipsa i NetBeansa, który budował i odpalał moje super skomplikowane programy po prostu na wciśnięcie ikonki play, a tutaj okazało się, że robi się to zupełnie inaczej. Koledzy kazali mi ściągnąć jakiegoś „mejwena”, poustawiali mi coś w zmiennych systemowych, zapisali kilka komend, którymi miałem się posługiwać i tak oto kompletnie po ciemku zacząłem korzystać z jednego z najpopularniejszych narzędzi wspierających proces budowania aplikacji javowskich…

W tej chwili mavena mam za dobrego przyjaciela, który wspomaga mnie w moim programistycznym lenistwie odwalając za mnie sporo roboty. Trwało to jednak sporo czasu, ponieważ działanie „po omacku” jest powolne i frustrujące. Dlatego właśnie postanowiłem napisać kurs mavena nie od podstaw, ale od takiej sytuacji jaką miałem sam.

Zakładam, że trafiając tutaj jesteś właśnie taką osobą, która zaczyna swoją pracę z mavenem i chciałaby się dowiedzieć w pierwszej kolejności co to za narzędzie aby korzystać z niego w miarę świadomie.


> Kurs Maven’a [cz.01] – wstęp
Kurs Maven’a [cz.02] – od czego zacząć
Kurs Maven’a [cz.03] – do czego ten maven
Kurs Maven’a [cz.04] – zależności
Kurs Maven’a [cz.05] – instalacja
Kurs Maven’a [cz.06] – tworzenie modułu, archetyp
Kurs Maven’a [cz.07] – tworzenie modułu, kopiowanie
Kurs Maven’a [cz.08] – tworzenie modułu ręcznie
Kurs Maven’a [cz.09] – parent pom
Kurs Maven’a [cz.10] – import do Eclipsa
Kurs Maven’a [cz.11] – zależności zewnętrzne
Kurs Maven’a [cz.12] – zależności wewnętrzne
Kurs Maven’a [cz.13] – scope, exclusion
Kurs Maven’a [cz.14] – parametry (properties)
Kurs Maven’a [cz.15] – profile
Kurs Maven’a [cz.16] – cykl życia
Kurs Maven’a [cz.17] – pluginy
Kurs Maven’a [cz.18] – repozytoria zdalne
Kurs Maven’a [cz.19] – podsumowanie